٧٠٠ هکتار از زمین های ایرانشهر زیر کشت کلزا رفت

مدیرجهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: ٧٠٠ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به زیر کشت کلزا رفته که نسبت به پارسال صددرصد افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، مجید فیاضی اظهار داشت: ایرانشهر از مناطق مستعد کشت کلزا در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود به طوری که در سال زراعی ۹۸-۹۹ با برنامه ریزی های بعمل آمده کشت این دانه روغنی افزایش چشمگیری یافته است.
وی افزود: با برگزاری کلاس های آموزش گروهی، آموزش های چهره به چهره، ترویج مزایای کشت کلزا، اقتصادی بودن محصول، مزایای تناوب در کشت محصولات زراعی و مزایای کنترل آفات و علف های هرز زمین های منطقه، زمینه کشت مناسب کلزا فراهم شده است.
مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: کشت کلزا در این شهرستان از اواسط آبان آغاز شده و تا پایان آذر ادامه دارد.
وی متوسط برداشت دانه روغنی کلزا در هر هکتار از زمین های ایرانشهر را ۱.۵تن ذکر کرد و افزود: پیش بینی می شود از این سطح بیش از هزار و ٢٠٠ تن محصول برداشت شود.
فیاضی با بیان اینکه هر کیلوگرم کلزا از سوی دولت حدود ۵٠ هزار ریال به صورت تضمینی خریداری می شود اظهار داشت: تمام مراحل کاشت و برداشت کلزا بصورت مکانیزه انجام می شود.
وی با بیان اینکه کار برداشت کلزا در ایرانشهر از اوایل فروردین تا پایان اردیبهشت ادامه دارد گفت: بیش از ٢۵٠ نفر در کار کاشت، داشت و برداشت کلزا در این شهرستان مشغول به کار هستند.
مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: با توجه به ارزش غذایی کلزا که حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن، ۱۷ تا ۲۶ درصد پروتئین و کنجاله آن حاوی ۵۰درصد پروتئین است.
وی ادامه داد: کاشت این گیاه مفید و استراتژیک با مصرف آب اندک در صنعت روغن در دستور کار جهاد کشاورزی ایرانشهر قرار گرفته است.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد شرکت فرآوری سبوس کندوج محفوظ می باشد .